İzmir Rent a Car

İzmir Rent a Car

Araç kiralama hem maliyet hem de rahatlık açısından son derece fazla talep edilen durumların başında gelir. İzmir rent a car açısından bu tarz taleplerin oldukça fazla olduğu iller arasında yer alır. Çünkü İzmir hem turizm hem de iş alanları açısından fazla misafir ağırlayan bir il konumunda bulunur.

Aracınız olmadan geldiğiniz bir yerde araç kiralamak her zaman daha kolay ve masrafsız olacaktı. Bilmediğiniz bir yerde toplu taşıma veya taksi kullanmak işlerin aksamasına veya maliyetlerin artmasına neden olabilir. Araç kiralama işlemleri profesyonel ve kurumsal firmalar kadar yerel firmalar tarafından da sunulan bir iş haline gelmiştir. Bu durum da daha fazla tercih olmasına ve rekabetten dolayı daha uygun ortamların oluşmasına ön ayak olur.

Araç kiralama konusunda kararsızlık yaşayan birisinin bu konudaki nedenleri ve avantajları bilmesinin gerekli olduğu kesindir. Böylece kolaylıkla karar verecektir.

İzmir’de Araç Kiralamak Gerekir Mi? İzmir rent a car açısından geniş olanak sunan bir yerdir. Bunun nedenleri arasında oldukça fazla tarihi ve turistik alanının olması yer alır. İzmir’e gelen ve daha önce herhangi bir şekilde bilgisi olmayan birisi olmanız durumunda araç kiralamak daha da büyük bir ihtiyaç haline gelir. İzmir’de işi olan birisi olmanız halinde de zamanla yarışmanız gerekeceğinden dolayı kiralama işlemi daha da gerekli bir olay olacaktır.

Nedenler arasında:

  • Araç kiralamanın ekonomik olması,
  • Rahatlık sunması,
  • Kaybolma durumunuzu aza indirmesi,
  • Keyifli olması,
  • Zaman tasarrufuna neden olması gibi nedenler bulunur.

Bu nedenlerden dolayı mutlaka araç kiralama seçeneği düşünülmelidir. Havalimanından sonra transfer araçları kullanmış olsanız bile gittiğiniz tatil yerinde gezilecek bir yerler olacağı kesin olduğundan dolayı bu şansları göz ardı etmek istemezsiniz.

Tasarruf Açısından Araç Kiralamanın Nedenleri Nelerdir?

Araç kiralamanın en gerekli nedenleri arasında rahatlık ve konfor bulunur. Ama İzmir rent a car açısından uygun fiyatlar sunduğu için maliyet de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ekonomik olmasının nedenleri:

  • Taksiye binmek zorunda kalmazsınız,
  • Maliyetiniz kiralama ve yakıttan ibarettir,
  • Araçlar arasından ekonomik olanları seçebilirsiniz,
  • Yakıt türü kiralamanın daha da ekonomik olmasına neden olabilir.

Bu gibi nedenler bir araya geldiğinde aslında araç kiralama işleminin İzmir’de ekonomik olduğu kanısına varmak son derece kolay olacaktır. Araçları seçerken yakıt tipini de göz önünde bulundurmak buna katkı sağlayan en temel olasılıklar arasında yer alır.

Araç Kiralamadan Önce Rezervasyona Gerek Var Mıdır?

İzmir turistik açıdan oldukça fazla tercih edilen bir yerdir. Sadece yerli turistler olmamakla birlikte aynı zamanda yabancı turistlerin de ilgisini çeker. Buna iş gezisi için İzmir’e gelen kişiler de eklendiğinde son derece fazla yığılma olması söz konusu olacaktır.

İzmir rent a car olanakları açısından geniş bir yelpaze sunmasına karşılık özellikle yoğun dönemlerde kiralama işlemlerine olan talep daha da artar. Bunun için araç kiralamaya karar veren kişilerin daha önceden rezervasyon yaparak aracını ayırması bu sorunlar ile karşı karşıya kalmasını engeller. Yoğun dönemlerde araç bulamamak veya istediğiniz aracı seçememek gibi olasılıklar ile karşı karşıya kalmanız da gerekmez.

Kiralama şirketlerinin bazıları rezervasyon olmadan herhangi bir işlem kabul etmez. Araç ayırma işlemi için ise ön rezervasyon ile çalışır. Hatta kurumsal firmalar rezervasyonsuz gelen kişiler için ayrı fiyatlandırmalar uygulamak zorunda bile kalabilirler. Bu tarz durumlar ile uğraşmamak ve tatilinizin tadını kaçırmamak için önceden işlemlerinizi yaptırmanız önerilir.

Seyahat aralığınızın uzaması gibi bir ihtimal olduğunda ise bunu rezervasyon esnasında mutlaka bildirmek gerekir.

Araç Kiralama Sırasında Hangi Evraklar İstenir?

Araç kiralamak istediğinizde sahip olmanız gereken bazı evraklar vardır. İzmir rent a car firmaları da bir takım yasal zorunluluklardan dolayı bazı işlemleri yapmak zorunda kalırlar. İlk olarak araçla alakalı bir güvence bedeli alınması gerekir.

Güvence bedeli temelde trafik kazaları başta olmak üzere olumsuz durumlara karşılık firmanın kendisini koruması olarak anlaşılabilir. Bu işlemin yapılması için ise güvence bedeli aracı kullanacak olan kişinin kredi kartından alınır. Bu işlem provisyon yani el koyma şeklinde açıklanabilir. Bir miktar ücretin kartınızdan limit blokesi olarak alınmasıdır.

Ek olarak aracınızı kullanmak için ehliyetinizin olması şarttır. Aracınızın tipine göre bazen daha eski ehliyet istenmesi söz konusu olabilir. Araç kiralama şirketlerinde ortalama olarak en az 2 yıl ehliyet sahibi olmanız istenir. Ayrıca bir yıllık ehliyeti olan kişilerin de araç kiralama taleplerini geri çevirmeyen firmalar vardır. Bunlar da ek sürücü sigortası zorunluluğu ile araç kiralama işlemlerinize onay verebilir. Bu iki şartın yerine getirilmesi son derece gereklidir.

Kiralama İşleminde Adımlar Nelerdir?

İzmir rent a car işlemleri açısından profesyonel bir şekilde hizmet veren kurumların olduğu şehirlerarasında yer alır. Bunun için de işlemler oldukça sorunsuz ve kısa süre içinde tamamlanır. Aracınızın rezervasyon adımları tamamlandıktan sonra ayırma işlemleri yapılmış olur. Ayrıma işlemine göre aracınız istediğiniz zaman dilimlerinde size ayrılır.

İşlem için provizyon ve ehliyet bilgileriniz talep edilir. Aracınız hazırlanırken bir taraftan da sözleşme yapmanız istenir. Aracınızın sözleşme tamamlanmadan verilmesi söz konusu değildir. Yasal olarak yapılan bu sözleşme hem sizi hem de firmayı koruyan bir işlemdir. Gereken bilgiler verildikten sonra sözleşmeniz tamamlanır.

İmzalanır ve aracınızın teslim alınması için ödemeniz talep edilir. Araç kontrol edildikten sonra size sorunsuz teslim edildiğine dair imza ettirilir. Buna göre de teslim alırsınız. Bu noktada kontrol ederek almak son derece gerekli bir durumdur.

Araç Kiralama Konusunda Püf Noktalar Neler Olabilir?

Araç kiralama noktasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. İzmir rent a car firmaları arasından size uygun olanı seçmelisiniz. Rezervasyon işlemlerini ise mutlaka tamamlamanız gerekir. Aracınızı teslim alırken sigorta ve kasko kapsamlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunlara ek olarak gerekli olması halinde ek sigorta paketleri talep edebilirsiniz. Aracınızın deposunun boş veya dolu olup olmadığını da kontrol ettikten hemen sonra teslim almanız gerekir. Bu sayede fazladan yakıt ile geri gelmeniz bir anlam taşımaz. Çünkü bir bedel olarak düşülmez. Dikkatli olarak araç kiralama keyfinizin daha da katlanmasına neden olabilirsiniz.

Aracınızı Neye Göre Seçmelisiniz?

Tercih edeceğiniz araç konusunda İzmir rent a car firmaları geniş seçim şansları sunarlar. Aracınızın ihtiyaç duyulan özellikte olması için ön rezervasyonda bulunmanız önerilir. Ayrıca gereksiz olması halinde ticari araç seçilmemelidir. Aracın yakıt tipi de uzun yolculuk yapacak olan kişiler için en önemli ayrıntılar arasında yer alır.

Araca Ek Sigorta veya Kasko Yaptırmak Gerekli Midir?

Araçla yola çıktıktan sonra her durumda bazı olasılıklar ile karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. Bundan dolayı her zaman ek sigorta almak hem sizin hem de diğer kullanıcıların daha çok güvende olmasına neden olur.

Olumsuz Bir Durumda Neler Yapılır?

Araç kullanırken araçla alakalı bir durum olduğunda ilk olarak şirketle iletişime geçmek gerekir. Ardından da gerekli olan yardım şirketlerine yönlendirilerek sorununuzun çözülmesi sağlanır. Sigorta ve kasko kapsamı devreye girecektir.