İzmir Oto Kiralama

İzmir Oto Kiralama

Bir şehre gitmeye karar verdiğinizde ilk olarak unutmamanız gereken ulaşımdır. Bilmediğiniz bir yer olması halinde ise bu durum daha da önemli bir hal alır. İzmir oto kiralama konusunda oldukça geniş seçenekler sunan bir şehir olmasından dolayı kiralama işlemlerinde oldukça kolay ve farklı seçenekler bulma şansınız olacaktır.

Bunun için gitmeden önce biraz araştırma yapmanız ve ön rezervasyon ile aracınızı ayırmanız önerilir. Özellikle yoğun turizm dönemlerinde çok fazla araç kiralama talebi olacağından dolayı önceden aracınızı ayırtmış olmak size kolaylık sağlar.

Aksi durumda araç bulamamak veya istediğiniz aracı kiralayamamak gibi bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz olacaktır. Araç kiralamayarak toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenlerin daha da zorlanacakları kesin olacağından dolayı kiralama işlemine ağırlık vermek daha makul bir tercih olacaktır.

Neden Araç Kiralamalısınız?

Araç kiralamak konusunda kararsızlık yaşayan kişiler için araç kiralamanın ne gibi kolaylıkla sağlayacağı üzerinde durmak daha kısa süre içinde karar verilmesine olanak tanıyacaktır.

Bu nedenler:

  • Bilmediğiniz bir yerde toplu taşıma kullanmak zaman kaybı olabilir.
  • Gideceğiniz yere ulaşmanız maliyetlidir.
  • Taksi kullanmak uzun süreli düşünüldüğünde masraf olarak daha da fazla sorun anlamına gelir.
  • Rahatlık ve konfor açısından değerlendirildiğinde araç kiralamak daha öndedir.
  • Gideceğiniz yeri navigasyon yardımı ile kolaylıkla bulmanızı sağlar.

Bu gibi nedenler düşünüldüğünde İzmir araç kiralama noktasında daha mantıklı bir tercih olacaktır. Gezmek isteyenler için fazla görülmesi gereken yerin olması ve bunların toplu taşıma veya taksi ile gezilmesinin zor olmasından dolayı kiralama işlemi mutlaka düşünülmelidir.

Kiralama Yaparken Hangi Evraklar İstenir?

Gitmeye karar verdiğinizde İzmir araç kiralama konusunda size farklı seçenekler sunacaktır. Bunlar arasından size en uygun olanını seçerek aracınızı kiralayabilirsiniz. Araç kiralamak için bulundurmanız gereken bazı belgeler vardır.

Bunlar:

  • Kredi kartı,
  • Ehliyet olarak sıralanabilir.

Kredi kartınızın sizin adınıza olması ve provizyon işlemine izin vermesi gerekir. Provisyon yani kartınızdan bir miktar güvence bedelinin bloke edilmesi olarak düşünülebilir. Bundan dolayı bu işlemin yapılması için kredi kartı zorunluluğu bulunur. Kartınız kadar ehliyetinizin yaşı da önemlidir. Araç marka ve bedeline bağlı olarak belli süredir ehliyet sahibi olmanız istenebilir.

Bunun için kredi kartınızdan ek olarak teminat alınması yoluna bile gidilebilir. Teminat bedeli kartınızdan herhangi bir sorun veya olumsuz bir durum olmasına karşılık olarak kesilen miktardır. Trafik cezaları veya ek ödemelere neden olan durumlarda kullanılmak üzere de kullanılır.

Nasıl Kiralama Yapılır?

Kiralama yapmak için istenen belgeleri sunduktan sonra yaptığınız rezervasyonun detaylarına göre aracınız hazırlanır. İzmir araç kiralama seçenekleri açısından gelişmiş bir yer olduğundan dolayı son derece hızlı bir şekilde işlemleriniz yapılacaktır.

Aracınızın hazırlanması sırasında sözleşmeniz düzenlenir ve ödemeleriniz alınır. Sözleşmenin düzenlenmesi sırasında ikametgah veya diğer kimlik bilgileriniz istenebilir. Bu bilgileri de verdikten sonra sözleşmenin tamamlanması için imzaların atılması istenir. Sözleşme örneği size de sunulduktan sonra aracınızın teslim edilmesi sağlanır.

Bilgileriniz ve araç plakanız Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine de girildikten sonra aracınızı teslim etmek için herhangi bir engel kalmaz. Aracınızın ekspertiz raporu yapılarak size de bilgi verildikten sonra teslim edilmesi için hareket edilir. Kontrol ettikten sonra aracınızı teslim alabilirsiniz.

Kiralama Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kiralarken bazı noktalara dikkat etmek önerilir. İzmir araç kiralama için oldukça uygun bir yerdir Araç kiralamadan önce mutlaka rezervasyon yapılması gerekir. Aksi durumda araç garantisi verilmeyecektir.

Aracınızın rezervasyonunu yaptıktan sonra araç teslim alırken verdiğiniz tarih aralığından daha uzun kiralama olma ihtimaliniz olması durumunda bilgi vermelisiniz. Aracınız başka birisine rezerve edilmiş olabilir. Bu durumda aracı teslim etmek veya ek olarak ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca aracınızın depo durumu konusunda da net bilgi almalısınız. Depoyu dolu alıp dolu vermek veya boş alıp boş vermek gibi bir kural olabilir. İçinde yakıtınız kalması halinde kesin olarak bir bedel alamayacağınızı bilmelisiniz. Aracınızı teslim alırken size sunulan ekspertiz raporunda nelerin yer aldığını da kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Sizin yapmadığınız ve tutanağı olmayan ufak bir çizik bile maliyet olarak size yansıtılabilir. Bir başka detay ise aracınızın kasko ve sigortasının neleri kapsadığı konusunda bilgi almaktır. Gerekli olması durumunda ek olarak sigorta ve koruma paketleri almalısınız. Çünkü rent a car araçlarında geçerli olan sigorta ve kasko kuralları şahıs araçları ile karıştırılmamalıdır.

İzmir Araç Kiralama Açısından Nasıl Bir Yerdir?

İzmir araç kiralama işlemleri açısından düşünüldüğünde son derece geniş imkanlar sunan bir şehirdir. Gelişmiş ve oldukça fazla turist çeken yapısından dolayı çok fazla kiralama işlemi talebi olur. Ayrıca ek olarak kiralama için iş gezilerinde bulunan kişilerin de azımsanmayacak şekilde talepleri olur.

Araç kiralama konusunda olduğu kadar araç çeşidi konusunda da geniş seçenekler bulma şansınız olacaktır. Aracınızın hangisi olacağı konusunda kafa karışıklığı bile yaşayabilirsiniz. Aracın ihtiyacınıza uygun olması ön planda olacak şekilde birçok seçenek arasından en uygun olanını seçme şansınız vardır.

Ekonomik, orta veya üst segment olarak adlandırılabilecek pek çok araç seçeneği vardır. Fiyat aralığı olarak da son derece uygun fiyatlar karşılığında dizel ve ekonomik araçlar bulma olasılığınız da bulunur. Bunun için erken davranmalı ve mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Kiralamanın Ekonomik Yönleri Nelerdir?

Araç kiralamanın en başta konfor ve rahatlık olmak üzere oldukça ekonomik nedenleri vardır. İzmir araç kiralama konusunda bu ekonomik nedenleri fazlasıyla verir. Havalimanı veya dışında araç kiralama seçeneğini değerlendiren kişiler gidecekleri yolda yakıt ve araç kiralama bedelini üst üste eklediklerinde oldukça ekonomik bir rakama ulaşırlar. Bundan dolayı istediğiniz yere, kaç km olduğunu veya taksi gibi araçlar ile ne kadar ödeyeceğinizi düşünmeden ulaşmanın kolaylığını yaşamanız da mümkün olur.

Ek Sigorta ve Korumalar Neden Önerilir?

Araç kiralama işlemi yaparken İzmir araç kiralama firmalarından aracın geçerli sigorta ve kasko durumlarını mutlaka öğrenmelisiniz. Gerekli olması halinde ek paketlerin alınması olası olumsuz durumlar için oldukça önemlidir. Araçtaki kişilerin korunması, maddi ve manevi tazminat durumlarının olması halinde koruma alınması veya yolda kalmanız halinde yardıma gelinmesi gibi tüm ihtimaller için geçerli olan paketler alınabilir. Ek maliyet olarak düşünülmesine karşılık genelde acil durumlarda yaşanma olasılığı bulunan olaylar ile kıyaslandığında oldukça az maliyet olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Hangi Araç Tipi Seçilmelidir?

Kiralayacağınız aracı seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Ticari büyüklükte bir aracın en başta park sorunu olacağını mutlaka bilmelisiniz. İhtiyacınız olmaması durumunda bu tarz bir aracı kiralamak gereksiz olacaktır. Ayrıca yakıt durumu da araç için önemli bir tercih nedenidir. Uzun süreli kullanımlarda maliyet azaltacaktır.

Karşılaşılacak Durumlar Nelerdir?

Araç kiraladıktan sonra kaza veya hırsızlık gibi durumlar başta olmak üzere karşılaşacağınız tüm olasılıklar için ilk olarak firma ile iletişime geçmeniz gerekir. Ardından bilgi dahilinde kaskodan veya yol yardımından destek almanız gerekebilir. Bunlara dikkat ederek konforlu, güvenilir ve kaliteli zamanlar geçirme şansınız olacaktır.