İzmir Havalimanı Oto Kiralama

İzmir Havalimanı Oto Kiralama

İzmir Türkiye’nin en büyük ve en güzel illerinden birisidir. Ege bölgesinin liman kentidir ve ticari ya da farklı amaçlarla dünyanın her yerinden insanlar havayoluyla İzmir’e gelmektedir. İl dışından ve yurtdışından gelen kişiler, İzmir’de kalacakları süre içerisinde ulaşım ihtiyaçlarını, araç kiralama yaparak karşılayabiliyorlar.

İzmir havalimanı oto kiralama hizmeti veren çok sayıda firma bulunmaktadır. İzmir havalimanına gelmeden önce firmaların internet siteleri üzerinden online işlemler yaparak, istediğiniz aracı kiralayabiliyor ve havaalanına indiğinizde aracınız hazır sizi bekliyor oluyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanına indikten sonra araç kiralamak için firmalarla yüz yüze görüşerek kiralama işleminizi orada yapabilirsiniz.

Oto Kiralama

İzmir havalimanı oto kiralama hizmetlerinden faydalanabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini ve kimlerin araç kiralayabileceğini bilmelisiniz.

Uzun dönem oto kiralama yapacakların bilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır;

 • Sürücü yaşı
 • Ehliyet sınıfı ve süresi
 • Ek sürücü durumu
 • Kiralama süresi
 • Kilometre sınırı
 • Ödeme yöntemleri

İzmir havalimanında bulunan kiralama şirketi ile iletişime geçtiğinizde sizlere çeşitli sorular sorarak bu şartlara uygun olup olmadığınızı ve şartlara uymanız gerektiğini anlatacaklar. Kiralama yapılan tüm araçlarda, trafik sigortası ve kasko bulunmaktadır. Kiralama yaptıktan sonra, kaskonunda geçerli olduğu belirli sınırlar vardır. Kiralayan kişi alkol ve uyuşturucu türü madde kullandığında kasko geçerli olmamaktadır. Ayrıca kiralama yapan sürücüler, şehir içi ve şehirlerarası yollarda hız sınırlarına uymak zorundadır.

Sürücü Yaşı

İzmir seyahatinizi araç kiralama yaparak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İzmir havalimanı oto kiralama işlemlerinde sürücü yaşının en az 21 olması isteniyor. Lüks araç grupları için yaş sınırının en az 25 olması, araç durumuna göre bunu bazen 28 yaş olarak belirliyorlar.

Kiralama yapan ve aracın sürücüsü olacak kişinin en az 2 yıllık ehliyetinin olması, lüks araçlar için 3 yıllık ehliyetinin olmazı zorunlu olarak kabul ediliyor. Kiralama süresi boyunca, bir sorun yaşamamak ve kaskodan faydalanabilmek için birden fazla sürücü varsa tüm sürücülerin, kiralama sözleşmesinde belirtilmesi gerekiyor.

Araç kiralama işlemlerinde, kiralama en az bir günlük olarak yapılıyor. Yarım günlük ya da saatlik kiralamalar bile bir günlük ücret üzerinden hesaplanır.

Araç Teslim Alma ve Teslim Etme

Uçak ile İzmir Adnan Menderes Havalimanına iniş yaptığınızda, İzmir havalimanı oto kiralama hizmeti veren firmalardan, ihtiyacınız olan aracı kiralayabiliyor ve aracı havalimanında teslim alabiliyorsunuz. Kiralama süresince aracı kullandıktan sonra İzmir’den ayrılmak için tekrar havalimanına geldiğinizde aracı firmaya teslim ediyor ve uçağınıza binerek şehirden ayrılabiliyorsunuz.

İsteyenler, havalimanında kiraladıkları araçları, firmanın şehir merkezindeki ofisine de teslim edebiliyorlar. İzmir şehir merkezi ile Adnan Menderes Havalimanı arası yaklaşık yarım saatlik bir mesafede olduğu için araç kiralama yapanlar daha çok havalimanından teslim almakta ve geri havalimanındaki ofise teslim etmektedir.

Oto Kiralama Fiyatları

İzmir havalimanı oto kiralama işlemleri öncesinde bu hizmeti veren ve İzmir havalimanında ofisi bulunan tüm firmaların web sitelerini inceleyerek, araç türlerini ve fiyatlarını incelemelisiniz. Kiralama yapmadan önce tüm firmaların günlük kiralama fiyatlarını karşılaştırarak, kendiniz için en uygun fiyatları tespit edebilirsiniz.

Araç kiralama fiyatlarını etkileyen unsurlar;

 • Aracın marka ve modeli
 • Kiralama süresi
 • Kilometre sınırlama şartı

Buna benzer hususlar kiralama ücretlerinde değişiklik olmasına neden olacaktır. Online işlemler yaptığınızda ya da erken rezervasyonlarda daha uygun fiyatlara kiralama yapabilirsiniz. Online işlem yaptığınızda, firmaların tüm kiralık araçlarını görme ve karşılaştırma yapma fırsatını bulabilirsiniz. Bu araç seçiminizi ve daha uygun fiyatlara kiralama yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ödemelerin Yapılması

Kiralama hizmeti veren firmalar, ödemenin yapıldığı anda belirli bir oranda depozitoyu peşin olarak alırlar. Geri kalan ödemeyi ise araç tesliminde tahsil ederler. İzmir havalimanı oto kiralama uzun dönem yapıldıysa ve kiralama süresi dolmadan İzmir’den ayrılmak zorunda kalındığında, araç hemen teslim ediliyor ve kullanıldığı süre kadar ücret ödeniyor. Kiralama yaparken, buna benzer hususlar göz önünde bulundurulur ve kiralama ücretinin tamamı peşin olarak alınmaz. İsteyen müşteriler, ödemelerini kredi kartı ile taksitli olarak yapabiliyor. Erken teslim durumlarında, firma kredi kartından yapılan ödemenin kullanılmayan bölümünü müşteriye iade ediyor. Kiralamalarda depozito oluşabilecek olan herhangi bir kaza ya da hasar durumları için alınmaktadır.

Araç Sigortası

İzmir havalimanı oto kiralama hizmetlerinde kullanılan tüm araçlarda kasko ve diğer sigortalar bulunmaktadır. Oto kiralama sözleşmesi imzalanırken, kaskonun hangi şartlarda geçerli olacağı belirlenir.

Kasko ve sigortanın geçerliliğini yitireceği durumlar şunlardır;

 • Sürücünün alkol ya da uyuşturucu kullanması
 • Hız sınırının aşılması
 • Belirlenen sürücü dışında başkasının aracı kullanması
 • Yük kapasitesinden fazla yük taşımak
 • Aracın karayolları dışında kullanılması,

Bu durumlarda, araç kaskosu geçerliliğini yitirir ve tüm sorumluluk kiralama yapan kişiye ait olur. Trafik kazalarında sigortadan işlem yapılabilmesi için kaza tutanağının kaza yerinde hemen tutulması, firmaya kaza ile ilgili bilgi verilmesi ve en fazla 48 saat içesinde kiralama yapan firmaya tutanağın teslim edilmesi gerekir.

Yakıt Durumu

İzmir havalimanı oto kiralama için sözleşme yaparken, aracın deposundaki mevcut yakıt durumu belirtilir. Kullanıcı, kiralama süresinde aracı kullanır ve aracı teslim ederken, deposundaki yakıt miktarının teslim aldığı seviyede olması gerekir. Teslim edilirken, alındığı duruma göre yakıt eksik ise firma, eksik olan miktarın ücretini müşteriden tahsil eder. Aracın deposundaki yakıt, araç teslim alındığı andaki orandan fazla ise kiralama firması müşterisine her hangi bir ödeme yapmaz.

Bu hususların tüm ayrıntıları, kiralama sözleşmesinde belirtilir ve taraflarca imzalanarak kabul edilir. Firmalar kiralanacak araçların deposunda en az, İzmir Havalimanından şehir merkezine gidecek kadar yakıt bulundururlar. Aracı kullanan kişiler, gidecekleri yol mesafesini hesaplayarak yakıtlarını alırlar.

İzmir Seyahati

İzmir havalimanında yapacağınız oto kiralama sayesinde İzmir seyahatinizi sevdiklerinizle birlikte rahatlıkla yapabilirsiniz. İzmir büyük bir şehirdir ve gezilecek çok yeri vardır. Aracınız olmadığında ulaşım için çok zaman harcar ve sizlere daha masraflı olur. Havalimanından araç kiralayarak, kendi aracınızla İzmir’i geziyor gibi rahatlıkla gezebilirsiniz.

İzmir’de nerelere gidilir, nereler gezilmelidir?

 • Şehir merkezi
 • Şirince köyü
 • Alaçatı
 • Efes antik kenti

İzmir şehir merkezinde, Alsancak, kordon boyu, kemeraltı çarşısı gezebileceğiniz yerler arasındadır. İzmir Adnan Menderes havalimanı ile şehir merkezine araç ile ulaşmanız yaklaşık yarım saatinizi alacaktır. Kiralama yapmayıp diğer alternatifleri denediğinizde bu süre daha fazla olacaktır.

Araç Kiralama Avantajları

Araç kiralama insanlara birçok konuda daha avantajlı gelmektedir. Özellikle uzun dönem kiralama daha avantajlıdır. Yurtdışından tatilini İzmir’de geçirmek için gelenler, kendi araçları ile uzun yol zahmetini çekmez ve havalimanında araç kiralayarak, şehirde bulunduğu süre boyunca araçsız kalmamış olur.

Uzun dönem kiralamanın avantajları olarak şunlar sıralanabilir;

 • Araç sigortası ücreti ödenmez
 • Araç vergisi ödenmez
 • Alım satım işlemleri yapmaya gerek yoktur
 • Araç servis bakımları ile uğraşılmaz

Buna benzer konular düşünüldüğünde kiralama yapmak insanlara zaman kazandırmakta ve tüm ulaşımlarını rahatlıkla yapma imkanı sunmaktadır. İzmir havalimanına indiğiniz anda aracınız hazır olur ve zaman kaybetmeden araca binerek yolculuğunuza başlarsınız. Dönüşünüzde de havalimanına gitmek için araç aramaz, havalimanına rahatlıkla gider, aracı ofise teslim eder ve işinizi bitirirsiniz.